web3 و آینده برنامه نویسی

به نظر می رسد اگر به عنوان برنامه نویس، اطلاعات خود را بروز نکنیم و از هم اکنون وارد این جهان تازه (web3) نشویم بسیار عقب خواهیم ماند. از حالا باید با توسعه برنامه های غیر متمرکز یا همان dapp ها آشنا شویم و زبان های برنامه نویسی این حوزه را به دست بگیریم.

چه بخواهیم چه نخواهیم عدم تمرکز نیاز جامعه وب است. چرا که فقط با این روش امکان توسعه و پیشرفت این جامعه امکان پذیر خواهد بود. فقط با عدم تمرکز است که می‌توان از انحصار رها شد. جایی خواندم که شبکه بلاک چین شبکه عدالت است. در این شبکه بزرگ و کودک یکی است و کسی به کس دیگر هیچ اولویتی ندارد.

فقط در شبکه بلاک چین است که می‌توان یک نظرسنجی و یا رای گیری برگزار کرد و گفت این نظرسنجی واقعا به طور ناشناس و عادلانه برگزار شده است. در شبکه های متمرکز و مرسوم فعلی این امکان وجود دارد که با پیگیری آی پی کاربران به هویت آنها پی برد. در صورتی که این مسئله در شبکه بلاک چین تقریبا غیر ممکن است.

تا جایی که به شخصه تحقیق کرده ام جاوا اسکریپت ارتباط تنگاتنگی با قراردادهای هوشمند و شبکه بلاک چین دارد. پس یادگیری تکنولوژی های مرتبط با جاوا اسکریپت مانند nodejs و react مفید خواهد بود. برای توسعه قراردادهای هوشمند هم مطرح‌ترین زبان solidity است که اگر تجربه برنامه نویسی داشته باشید یادگیری آن هم سخت نخواهد بود و با تماشای چند فیلم آموزشی میتوانید کار خود را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید