آموزش طراحی پلاگین وردپرس – یک پلاگین ساده

وردپرس از جمله cms های محبوب دنیا است. و تقریبا می توان گفت کسی که تسلط کاملی به وردپرس داشته باشد می تواند در تمامی موضوعات اقدام به طراحی وب سایت نماید. از جمله مزایای وردپرس، بخش پلاگین های آن است. اما بخش حوزه پلاگین نویسی وردپرس از جمله بخش های ترسناک برای توسعه دهندگان وب است. این احساس در میان وردپرس کارها وجود دارد که نوشتن پلاگین کار بسیار سختی است. در صورتی که اصلا این گونه نیست. شما با کمی مطالعه در مورد وردپرس و مقداری دانش PHP می توانید پلاگین های مورد نیاز خود را بنوسید.

اگر تازه کار هستید پیشنهاد می کنم یک ورپرس بر روی لوکال نصب کنید سپس چند پلاگین دانلود کنید و با طریقه فعال و غیر فعال کردن آن و دایرکتوری مربوط به پلاگین ها آشنا شوید. حال برویم سر اصل مطب، یعنی طراحی پلاگین وردپرس.

شروع به کار طراحی پلاگین وردپرس

بیایید پلاگینی بنویسیم که مثلا با فعال شدن آن پیغام دلخواه شما را زیر تمامی پست های وردپرس نمایش دهد. خوب وارد فولدر wp-content شوید. همان طور که مشاهده می کنید چندین فولدر در داخل آن قرار دارد. یکی از آنها فولدر plugins است. تمامی پلاگین های نصب شده در این فولدر قرار می گیرد. وارد همین فولدر شوید. یک فولدر جدید ایجاد کنید. نام آن را مثلا بگذارید test-plugin، وارد همین فولدر شوید و یک فایل PHP همنام خود فولدر یعنی test-plugin.php ایجاد نمایید. خوب حالا همین فایل php که ایجاد کرده اید را باز کنید و کدهای زیر را داخل آن کپی کنید.

<?php
/**
 * Plugin Name: پلاگین تستی
 * Plugin URI: https://www.ahady.ir/test-plugin
 * Description: یه پلاگین باحال که کلی کار انجام میده.
 * Version: 1.0
 * Author: بهرام آحادی
 * Author URI: https://www.ahady.ir
 */

خوب در این بخش شما اطلاعات کلی پلاگین خود را وارد می کنید. از بالا به پایین نام پلاگین، آدرس مستقیم پلاگین، توضیحات، ورژن، نام برنامه نویس و آدرس وبلاگ و یا وب سایت برنامه نویس را وارد کنید. در ادامه کدهای زیر را در ادامه فایل php خود کپی کنید.

add_action( 'the_content', 'my_thank_you_text' );

function my_thank_you_text ( $content ) {
    return $content .= '<p>نظر یادتون نره!</p>';
}

خوب حالا از منوی افزونه ها گزینه افزونه های نصب شده را انتخاب کنید. در این قسمت تمامی پلاگین های موجود را مشاهده می کنید.

طراحی پلاگین وردپرس
طراحی پلاگین وردپرس

پلاگین مورد نظر را فعال کنید. حال مشاهده می کنید که پیغام مورد مورد نظر زیر تمامی پست های شما مشاهده می شود. این ساده ترین پلاگینی است که می توانید برای وردپرس بنویسید. با کمی مطالعه می توانید کاربردی ترین پلاگین ها را برای وردپرس بنویسید.

جهت سفارش پلاگین وردپرس به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید