شروع برنامه نویسی اسکریپت آپلود سنتر

اسکریپت آپلود سنتر

خیلی وقت بود که به فکر شروع برنامه ای رایگان و اپن سورس بودم که هم پر مخاطب باشد و هم بتواند بخشی از نیازهای جامعه وب را تامین کند. چند سال پیش اسکریپتی با موضوع آپلود سنتر نوشتم که البته اپن سورس نبود. اسکریپت مذکور را با فریم ورک کدایگنایتر 3 نوشته بودم. اما به دلیل اینکه هسته کد ایگنایتر به ورژن 4 آپدیت شد و عملا پروژه هایی که با ورژن قبلی نوشته شده بودند قابل بروز رسانی به نسخه 4 نبودند عملا اسکریپت آپلود سنتر را رها کردم و پروژه مورد نظر را ادامه ندادم.

چند وقتی است که اسکریپتی با موضوع آپلود سنتر شروع کرده ام. البته با codeigniter 4! قصدم انتشار عمومی و رایگان این نسخه می باشد. پروژه همین الان در گیت هاب در دسترس است که البته فعلا کامل نیست ولی می توانید با مشاهده صفحه گیت هاب پروژه از آخرین تغییرات با خبر شوید. تجربه توسعه نسخه قبلی تجربه جالبی برایم بود که این مسئله باعث بهبود برنامه نویسی و پیشرفت بهتر این پروژه شده است.

تا کنون قسمت های ثبت نام و ورود کاربر را آماده کرده ام. که کاربران به دو بخش ادمین و یوزر تقسیم می شوند. سعی کردم قسمت ورود کاربران را به صورت ACL کار کنم که عملا دو نقش admin و user را در نظر گرفته ام. اگر یوزر در هنگام ورود دارای نقش ادمین باشد به محیط مدیریت ادمین هدایت خواهد شد و کاملا مشخص است که دسترسی یوزرهای معمولی به محیط ادمین مسدود شده است.

فایل های آپلود شده توسط هر کاربر هم در پنل یوزر قابل مشاهده است و تاریخ آپلود فایل ها هم به صورت شمسی می باشد. برای نمایش تاریخ شمسی هم از jdf استفاده کردم. برای این کار هم آخرین نسخه jdf را که 2.76 می باشد برای کد ایگنایتر تنظیم کرده و به صورت کتابخانه استفاده نمودم.

در پنل ادمین هم تمامی فایل های آپلود شده و اینکه هر فایل مربوط به کدام کاربر است قابل مشاهده است. و در بخش کابران هم تمامی کاربران و تاریخ ثبت نام آنها در دسترس است.

بخش آپلود را هم فقط به کاربران ثبت نام کرده محدود نکرده ام. یعنی کاربر بدون ثبت نام هم می تواند آپلود کند ولی اگر بعد از ثبت نام اقدام به آپلود کند در پنل کاربری به فایل های آپلود شده خود دسترسی خواهد داشت. در پنل ادمین هم فایل هایی که بدون ثبت نام آپلود شده اند به صورت مهمان نشان داده خواهند شد.

برای قالب صفحه اصلی و محیط ادمین و یوزر هم فعلا از قالب های پیش فرض bootstrap استفاده کردم که البت بد نشد. در آینده سعی می کنم قالب های متنوع تری هم برای پروژه آماده کنم. در صورت دانلود و مشاهده کدها حتما نظرات خودتان را در همین صفحه کامنت بگذارید تا در صورت وجود ایرادات احتمالی، نسبت به رفع آن اقدام کنم.

امیدوارم شروع این پروژه گوشه ای از نیاز وب فارسی را رفع نموده و قدم مثبتی در ایجاد فرهنگ کد نویسی اپن سورس باشد.

صفحه گیت هاب پروژه را می توانید در این لینک مشاهده کنید. دانلود پروژه

دیدگاهتان را بنویسید