MongoDB یک پایگاه داده خوشمزه

پایگاه داده mongodb

اگر به دنبال یک پایگاه داده جدید و خوشمزه هستید، و میخواهید علاوه بر کارایی بالا، کلی هم با آن کیف کنید، MongoDB را به شما پیشنهاد میکنم. اگر با پایگاه داده های قدیمی تر و البته معروف تر مانند mysql و یا sql server کار کرده باشید می دانید که اطلاعات در این نوع پایگاه داده ها در قالب جدول ذخیره می شود، به این صورت که شما ابتدا field ها را تعریف می کنید و سپس اقدام به ذخیره اطلاعات می کنید.

ساختار اطلاعات در MongoDB

اما در MongoDB کار کمی فرق می کنید. شما برای ذخیره اطلاعات نیازی به تعریف field ندارید. و اصلا ساختار این پایگاه داده به شکل جدول نیست و بعد از ذخیره اطلاعات اگر ساختار MongoDB را بررسی کنید، ساختار، شبیه json خواهد بود و یا اگر بخواهیم مثال ساده تری بزنیم، ساختار اطلاعات ذخیره شده در این پایگاه داده شبیه آرایه می باشد. table که در MySQL شناخته می شود در MongoDB به آن collection گفته می شود و اگر هم بخواهیم این مقایسه را ادامه دهیم row معادل document و column معادل field خواهد بود.

MongoDB یک پایگاه داده اپن سورس و رایگان می باشد و با بیشتر زبان های برنامه نویسی همخوانی دارد. برای دانلود درایور و اطلاعات بیشتر می توانید به سایت www.mongodb.org مراجعه کنید. البته سایت MongoDB متاسفانه ایران را تحریم کرده است و نمیتوانید با آی پی ایران وارد سایت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید