استفاده از function در PHP

function از جمله مباحث کاربردی در زبان برنامه نویسی php می باشد. عملا فانکشن ها به مجموعه کدها و دستوراتی گفته می شود که به طور یکجا اجرا می شوند. به چند نمونه از مزایای استفاده از function ها اشاره می کنیم.

  • از تکرار دوباره کدها جلوگیری می کنید. به این ترتیب که با نوشتن یکباره کدها می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید.
  • وقتی که صفحه PHP لود می شود function در صورتی اجرا خواهد شد که شما آن را فراخوانی کرده باشید و از اجرای اتوماتیک کد ها جلوگیری می شود.
  • در هر بخشی از برنامه که نیاز به کدهای مربوطه داشته باشید کافی است که فانکشن مورد نظر را فراخوانی کنید.

نکاتی که در انتخاب نام function باید دقت نمایید

نام function نباید با اعداد شروع شود. می توانید با underscore و یا حروف شروع کنید. و به این نکته نیز توجه نمایید که نام فانکشن به حرف بزرگ یا کوچک حساس نیست. یا به عبارتی case-sensitive نمی باشد. یعنی در هنگام فراخوانی می توانید از حروف بزرگ با کوچک استفاده کنید.

نکته دیگری که در انتخاب نام فانکشن می توانید رعایت کنید، استفاده از نام هایی است که که نشان دهنده عملکرد و کاربرد آن باشد.

محدود کردن نوع آرگومان هایی که به فانکشن ارسال می شود

عملا در زبان برنامه نویسی php نیازی تعیین نوع متغییر نیست و در هنگام مقدار دهی نوع متغییر، بسته به نوع مقدار، مشخص می شود. همین مسئله در مورد function نیز صدق می کند. شما در هنگام ارسال آرگومان به فانکشن نیازی به تعیین نوع آرگومان ندارید. اما در صورتی که بخواهید فقط نوع آرگومان مشخصی را دریافت کنید میتوانید با strict نوع آرگومان را محدود کنید. به مثال زیر توجه نمایید.

 <?php declare(strict_types=1); // strict requirement

function addNumbers(int $a, int $b) {
  return $a + $b;
}
echo addNumbers(5, "5 days");
// since strict is enabled and "5 days" is not an integer, an error will be thrown
?> 

در مثال بالا نوع آرگومان های ارسالی به متغییر محدود به int شده و با ارسال 5 days به فاکشن، ارور دریافت خواهیم کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید