نحوه اتصال Node.js به پایگاه داده MongoDB

نحوه اتصال Node.js به پایگاه داده MongoDB

خوب پیش نیازهای این بحث، نصب node.js و MongoDB می باشد. پس اگر در این دو مورد مشکلی دارید حتما قبل از ادامه این دو مورد را یاد بگیرید.

خوب میریم سراغ برنامه نویسی، اولین کاری که داخل نود باید انجام بدین نصب درایور مربوط به MongoDB می باشد. شما در هر محیطی که کار می کنید، خواه ویندوز و یا لینوکس، علاوه بر نصب خود برنامه مونگو دی بی، باید درایور آن را نیز روی نود نصب کنید. که این هم به راحتی و از طریح npm دوست داشتنی انجام می شود.

من این تست ها را داخل ویندوز انجام می دهم و اسکرین شات ها مربوط به محیط ویندوز می باشد. پس داخل cmd دستور زیر را وارد می کنیم:

 npm install mongodb --save 

با دستور بالا درایور مربوط به MongoDB نصب می شود. همان طور که قبلا گفتم کاربرد –save این است که اطلاعات مربوط به پکیج مورد نظر رو داخل package.js قرار بده تا به راحتی بشه بعدا فایل ها را آپدیت کرد. حالا با دستورات زیر می توانیم به MongoDB متصل شویم.

const MongoClient = require('mongodb').MongoClient;
MongoClient.connect('mongodb://localhost:27017/newdb',{useNewUrlParser:true},(err,client)=>{

	if(err){
		return console.log('unable to connect');
	}

	console.log('connected to sweet mongodb');	client.close();
});
	

در خط اول MongoClient مربوط به کتابخانه MongoDB را فراخوانی می کنیم. و در خط دوم به پایگاه داده MongoDB که روی لوکال نصب شده است متصل می شویم. فقط در خط دوم به این نکته توجه کنید که 27017 پورت مربوط به مونگو دی بی و newdb اسم پایگاه داده ای می باشد که می خواهیم به آن متصل شویم. و از خط 4 تا 8 هم با یک دستور شرطی ساده اتصال خود به پایگاه داده را چک میکنیم.

حال اگر کد بالا را در یک فایل، مثلا با نام mongodb-connect.js ذخیره کنیم. با اجرای آن با تصویر زیر روبرو می شوید.

اتصال به mongodb در node.js

6 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

    1. در ورژن جدید MongoDB باید استفاده بشه. در غیر این صورت ارور میده. این که دقیقاً چه کاری انجام میده من خودم هم سرچ کردم جواب درست و حسابی پیدا نکردم. اگر اطلاعاتی در این مورد پیدا کردین لطفا همینجا بنویسید تا همه استفاده کنیم.

  1. یه دنیا ممنئن من دانشجوام و پایان نامه ام به این چیزا ربط داره و هیچ منبع فارسی نبود خیلی خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید